15 narzędzi do oceniania kształtującego

Ucząc, naturalnym zjawiskiem jest stałe weryfikowanie poziomu wiedzy lub umiejętności, w celu ustalenia w jakim miejscu znajdują się uczniowie na swojej drodze do wyznaczonego celu. Jest to szalenie ważne, aby znać uczniów, wiedzieć co potrafią, a co sprawia im trudność. Na tej podstawie dobry nauczyciel modyfikuje sposób prowadzenia zajęć tak, aby uwzględnić indywidualne potrzeby uczniów.

Technologia stanowi ogromne wsparcie w monitorowaniu postępów ucznia. Jej największym atutem jest wykonywanie za nauczyciela tytanicznej pracy, jaką jest sprawdzenie i sporządzanie szczegółowych raportów z wynikami oraz udzielanie natychmiastowej informacji zwrotnej. W tym przypadku nauczyciel może skoncentrować się na tym co ważne, czyli modyfikacji sposobu uczenia na podstawie zgromadzonych danych.

Dzisiaj podzielę się z tobą listą moich ulubionych narzędzi, które są nieocenionym wsparciem w procesie oceniania kształtującego.

Do wszystkich z nich możesz zalogować się poprzez swoje konto Gmail oraz połączyć konta uczniów z Google Classroom. Dzięki temu będziesz miał wgląd w szczegółowe raporty, z cennymi informacjami na temat postępów uczniów.

W moim wpisie będę kilkakrotnie używała określenia freemium, oznacza ono darmowe narzędzie, w którym podstawowe funkcjonalności są darmowe, a za bardziej zaawansowane usługi należy zapłacić.

Zaczynamy przegląd moich faworytów:

1. Edpuzzle

Edpuzzle umożliwia przemienienie jakiegokolwiek wideo w ćwiczenie na sprawdzenie zrozumienia. Wystarczy, że wybierzesz film z Youtube, Khan Academy, National Geografic, Ted Talks albo wgrasz swój własny. Następnie możesz przyciąć nagranie, wstawić pytania i śledzić postęp uczniów. (freemium, w darmowej wersji możliwość przechowywania max. 20 interaktywnych wideo).

2. Formularze Google

Formularze Google to proste w obsłudze narzędzie do tworzenia ankiet lub testów. Przydatną funkcjonalnością jest wprowadzenie klucza odpowiedzi, dzięki czemu test zostanie oceniony automatycznie, a ty będziesz miał wgląd w odpowiedzi uczniów. Formularze mają dostępną szeroką gamę rozszerzeń, po ich zainstalowaniu zyskujesz wiele nowych funkcjonalności, w ten sposób można jeszcze bardziej podkręcić ocenianie kształtujące. (darmowe)

3. Flipgrid

Flipgrid to platforma online umożliwiająca uczniom odpowiadanie na pytania, dzielenie się refleksjami w formie wideo. Jak to działa? Nauczyciel tworzy temat lub pytanie wraz z krótkim opisem, opcjonalnie zajawką wideo. Uczniowie uzyskują dostęp poprzez link, mogą nagrać video lub wgrać plik z komputera. Uczniowie widzą odpowiedzi przesłane przez innych, mogą je oglądać i komentować. (To cudo jest w 100% darmowe)

4. Quizizz

Quizizz kolejne narzędzie sprawdzające zrozumienie w formie atrakcyjnego i angażującego quizu, z elementami grywalizacji. Nauczyciel może samodzielnie tworzyć zestawy pytań lub skorzystać z tych przygotowanych przez innych użytkowników. Quiz może zostać przeprowadzony jako klasowa rozgrywka lub w trybie indywidualnym. Na koniec każdego quizu uczniowie i nauczyciele otrzymują szczegółowy raport z informacją co poszło dobrze, a nad czym trzeba jeszcze popracować. Istnieje możliwość utworzenia klasy lub jej importowania z Google Classroom, dzięki temu będziesz mógł gromadzić szczegółowe raporty na temat postępów swoich uczniów w jednym miejscu. (darmowe) 

5. Pear Deck

Pear Deck to rozszerzenie do Prezentacji Google dające możliwość prowadzenia interaktywnej prezentacji. Możesz skorzystać z biblioteki szablonów, tym sposobem w ekspresowym tempie utworzysz interaktywne slajdy. Uczniowie mogą wziąć udział w prezentacji na żywo lub przejść przez nią indywidualnie. W każdej z tych sytuacji, nauczyciel ma dostęp do wszystkich odpowiedzi udzielonych przez uczniów. (freemium)

6. Kahoot!

Kahoot! to platforma oparta na gamifikacji, umożliwiająca tworzenie angażujących quizów w twojej klasie. Ostrzegam, korzystanie z tego narzędzia może stać się uzależniające, a ekscytacja na lekcji może sięgnąć zenitu. Możesz użyć go do przeprowadzenia grupowego quizu, rzucić wyzwanie uczniom  lub zadać quiz jako zadanie domowe. (freemium) 

7. Gimkit

Gimkit to bardzo atrakcyjne narzędzie do przeprowadzania quizów, bazujące na grywalizacji. To trochę taki Kahoot! na sterydach. Uczniowie zarabiają pieniądze za udzielenie poprawnej odpowiedzi, za które potem mogą kupić ulepszenia zwiększające prawdopodobieństwo ich zwycięstwa. Ekscytacja klasową rozgrywką często pochłania uczestników gry, przez co zapominają, że w rzeczywistości uczą się lub powtarzają materiał. Jeśli chcesz, aby uczniowie prosili cię o powtórki materiału, to koniecznie wypróbuj Gimkit. Oni spędzą miło czas, a ty dowiesz się co już potrafią, a nad czym jeszcze muszą popracować dzięki szczegółowym raportom, które system generuje po każdej rozgrywce. (freemium, w darmowej wersji można tworzyć nielimitowaną ilość zestawów, w rozgrywce może brać udział 5 osób. Postępy uczniów widoczne wyłącznie w wersji płatnej).

8. Nearpod

Nearpod pomoże zaangażować uczniów z użyciem interaktywnych prezentacji. Nearpod umożliwia tworzenie i udostępnianie lekcji, które synchronizują się na urządzeniach. W trakcie prezentacji uczniowie odpowiadają na różne pytania. Nauczyciel może ocenić odpowiedzi uczniów poprzez obszerne raporty.

9. Quizlet

Quizlet to narzędzie do uczenia się za pomocą fiszek. Do każdego zestawu słów system generuje różnorodne zadania i gry słowne, aby skutecznie zapamiętać materiał. Po udostępnieniu linku do zestawu fiszek, można od razu ćwiczyć. Jeśli utworzymy klasę i zaprosimy do niej uczniów, nauczyciel może monitorować ich postęp, wiedząc dokładnie jakie zestawy ćwiczyli i jaki im poszło (istnieje możliwość połączenia z Google Classroom). Jedną z najatrakcyjniejszych funkcji jest Quizlet live. Daje możliwość przeprowadzenia wspólnej gry, opartej na współpracy i rywalizacji. Uczniowie wchodzą do gry za pomocą linku lub kodu, są podzieleni na zespoły, udzielają wspólnie odpowiedzi, tym samym ucząc się w poprzez zabawę. (freemium, wgląd w postępy uczniów tylko w wersji płatnej)

10. Padlet

Padlet to bardzo prosta w obsłudze wirtualna tablica, na której uczniowie mogą współpracować i udostępniać różne treści. Wygląda to jak ściana, na której znajdują się przyklejone karteczki, mieszczące dowolne treści: tekst, obrazki, linki, wideo lub inne wgrane pliki. Projektując swoją własną tablicę, możesz wybrać tło oraz układ tablicy. Domyślnie każdy użytkownik posiadający link do padletu widzi jego zawartość, bez potrzeby logowania lub zakładania konta. (freemium, w wersji bezpłatnej można tworzyć trzy padlety)

11. Mentimeter

Mentimeter to system do zbierania odpowiedzi w formie interaktywnych prezentacji, reakcje uczniów są widoczne na żywo. Możesz stworzyć kilkanaście typów slajdów, na których umieścisz m.in. pytania otwarte lub wielokrotnego wyboru, chmury wyrazów, rankingi, skale, głosowanie na obrazek. Mentimeter doskonale sprawdzi się do zorientowania się, co myśli lub wie grupa na dany temat, do burzy mózgów, zebrania pytań od słuchaczy, głosowania, podsumowania, wyrażenia opinii.  (freemium)

12. Poll everywhere

Poll everywhere to narzędzie do przeprowadzania ankiet wśród publiczności, które można też zintegrować z prezentacjami. Z jego użyciem możesz zadawać pytania w trakcie lekcji, widzieć wszystkie dane i raporty na żywo (freemium, głosować może 25 użytkowników) 

13. AnswerGarden

AnswerGarden to minimalistyczne narzędzie i właśnie za swoją prostotę znalazło miejsce na mojej liście. Możesz użyć go, aby w czasie rzeczywistym zebrać informację zwrotną lub przeprowadzić burzę mózgów. (darmowe)

14. Pytania w Google Classroom 

W Google Classroom istnieje możliwość zadania pytania z krótką odpowiedzią lub jednokrotnego wyboru. Odpowiedzi mogą być widoczne dla całej klasy lub tylko dla nauczyciela. Jest to bardzo proste narzędzie, które również może przydać się w ocenianiu stopnia zrozumienia materiału. (darmowe)

15. Socrative

Socrative to platforma internetowa, umożliwiająca tworzenie quizów, zadawanie pytań i zbieranie feedbacku od uczniów. W tym narzędziu istnieje również możliwość na stworzenie grupowej rozgrywki zwanej Space Race, w której uczniowie rywalizują między sobą, próbując uzyskać jak największą liczbę poprawnych odpowiedzi. (freemium)

Czy twoje ulubione narzędzie do oceniania kształtującego znalazło się na mojej liście? Jeśli nie, koniecznie napisz o nim w komentarzu.

Zapisz się na mój newsletter i odbierz prezent!
10 pomysłów na wykorzystanie filmów w klasie