5 rzeczy o Dokumentach Google, które powinien wiedzieć każdy nauczyciel

Praca na dokumencie w chmurze, takim jak Dokumenty Google, charakteryzuje się tym, że wiele osób może edytować plik równocześnie. Zmiany są widoczne w czasie rzeczywistym i zapisywane automatycznie. Te funkcjonalności stwarzają idealne warunki do współpracy i sprawiają, że coraz więcej osób korzysta z Dokumentów Google w edukacji. 

Dlatego dzisiaj podzielę się moimi 5 wskazówkami, jak przy minimalnym wysiłku można przyspieszyć i ułatwić proces tworzenia dokumentu

1. Odzyskiwanie poprzednich wersji plików

Ile razy zamarłeś lub szlochałeś z rozpaczy na widok utraconych treści w dokumencie współdzielonym? Współpraca w jednym pliku zawsze wiąże się z ryzykiem utracenia treści, na których nam zależy. Mam nadzieję, że twój poziom stresu w pracy zmaleje jak dowiesz się, że Google automatycznie tworzy historię edycji pliku. W każdym momencie możesz przywrócić poprzednie wersje dokumentu. Jak to zrobić?

  1. Otwórz wybrany dokument
  2. Kliknij w “Plik – Historia zmian – Wyświetl historię zmian”
  3. Po prawej stronie pojawią się różne wersje dokumentu. Odszukaj tą właściwą i kliknij “Przywróć tą wersję”

2. Edytowanie obrazów

Możliwość dostosowania wielkości obrazu w Dokumentach, jest dość dobrze znana. Mniej oczywistą funkcjonalnością jest przycinanie obrazu w Dokumencie. Wstawiając dowolną grafikę wystarczy kliknąć dwa razy na obraz, następnie przeciągnąć krawędzie obrazu tak aby obejmowały one wybraną część. Klikając Enter grafika zostaje przycięta. 

Poznaj funkcjonalności, dzięki którym wykorzystasz pełny potencjał Dokumentów Google.

3. Wpisywanie głosowe

Wszystko, co pozwoli nauczycielowi zaoszczędzić trochę czasu, jest zawsze mile widziane. Wpisywanie głosowe to funkcjonalność, która doskonale wpisuje się do tej kategorii. Daj odpocząć swoim palcom i zamień słowa w tekst. Wystarczy, że w pasku narzędzi wybierzesz 'Wpisywanie głosowe’, naciśniesz na mikrofon i możesz rozpocząć dyktowanie. Google rozpoznaje ponad 90 języków, w tym język polski. W mojej ocenie, zapis jest bardzo dokładny. Nawet jeśli czasami trzeba coś poprawić, to zajmuje to mniej czas niż pisanie ręczne.

Chyba nie będę musiała cię szczególnie namawiać do wypróbowania tej funkcjonalności… Nie ma za co:)

4. Wyszukiwanie w Dokumentach

Jeśli potrzebujesz wyszukać czegoś w Google, wcale nie musisz opuszczać Dokumentów i tym samym wybijać się z rytmu pracy. Czy wiedziałeś, że możesz korzystać z wyszukiwarki Google w Dokumentach? Aby skorzystać z tej funkcjonalności, wystarczy kliknąć w przycisk ‘Przeglądaj’ w prawym dolnym rogu, możesz rozpocząć wyszukiwanie i płynnie wstawiać wybrane elementy do Dokumentu.

Bonusowy trik: Jeśli klikniesz w cudzysłów przy wyszukiwanej treści, w Dokumencie pojawi się przypis, określający skąd pochodzi dana treść.

5. Dodawanie komentarzy i sugestii

Ta funkcjonalność ma nieocenioną wartość, szczególnie dla nauczycieli, gdyż umożliwia przekazanie wartościowego feedbacku na temat pracy ucznia. W celu dodania komentarza, zaznaczamy wybrane słowo lub fragment tekstu. Po prawej stronie pojawi się chmurka z plusikiem. Gdy na nią klikniemy uzyskamy możliwość dodania komentarza. Aby być pewnym, że uwagi trafią do konkretnej osoby, należy ją oznaczyć. Robimy to wpisując + lub @, wpisując wybrany adres, Google zasugeruje mail na podstawie kontaktów i wyśle powiadomienie o komentarzu oznaczonej osobie.

To moje najważniejsze wskazówki odnośnie Dokumentów Google. Ty możesz mieć inne sposoby na optymalne wykorzystanie Dokumentów, chętnie je poznam. Podziel się nimi w komentarzu.

Zapisz się na mój newsletter i odbierz prezent!
10 pomysłów na wykorzystanie filmów w klasie