Jak stworzyć e-booka w Prezentacjach Google?

Prezentacje Google nie służą wyłącznie do tworzenia prezentacji. Im dłużej z nich korzystam, odkrywam coraz więcej sposobów na ich zastosowanie. Prezentacje lubią zaskakiwać, mają wiele ukrytych mocy. O jednej z nich pisałam tutaj

Co jeśli powiem, że w Prezentacjach Google możesz stworzyć interaktywne e-booki? W zasięgu twojej ręki znajduje się narzędzie, które pozwoli tobie i uczniom publikować własne e-booki już dziś! Jak?

Dopasuj rozmiar strony

Pierwszym krokiem jest dostosowanie rozmiaru slajdu. Wybierz: Plik – Ustawienia strony – Niestandardowy i możesz tworzyć e-booka w rozmiarze jakim tylko zapragniesz.

Najprawdopodobniej zdecydujesz się na standardowy wymiar kartki A4 czyli 21 x 29,7 cm. Jeżeli nie masz w planie drukowania możesz rozważyć inne parametry strony.

Wybierz szablon lub stwórz swój własny

E-book przeznaczony jest do czytania, dlatego powinien być spójny graficznie i atrakcyjny wizualnie. Prezentacje pozwalają na wstawianie dowolnych grafik, kształtów, manipulowanie nimi, dając tym samym nieograniczone możliwości do stworzenia szablonu na miarę twoich potrzeb. Warto zapisać na Dysku kopię szablonu, który w przyszłości będziesz mógł wypełnić inną treścią.

Drugim sposobem jest skorzystanie z istniejących szablonów. Prezentacje Google mają szeroką gamę darmowych szablonów dostępnych np. na Slides Carnival lub Slidesgo. Te motywy prezentacji stanowią idealne tło do e-booka, które można z łatwością dostosować do swoich potrzeb korzystając z dodatkowych grafik i ikon.

Dodaj treść

Przyszła pora na stworzenie strony tytułowej, nagłówków i przypisów z numerem stron. Wypełnij slajdy treścią, pamiętaj o rozbiciu tekstu na kawałki i przeplataniu go ciekawymi obrazkami. Wszystko po to, aby ułatwić wizualną konsumpcję treści. Zamieść hiperłącza, które nadadzą element interaktywności oraz ułatwią czytelnikowi szybkie przemieszczanie się po zewnętrznych materiałach i odnośnikach.

W zależności od długości e-booka możesz dodać spis treści. Nie tworzy się on automatycznie, tak jak w Dokumentach Google, musisz go stworzyć ręcznie. Możesz podlinkować konkretny slajd w prezentacji do danego hasła, klikając: Wstaw – Link i wybierając numer slajdu.

Pobierz jako PDF i podziel się nim ze światem

Gdy twoje dzieło jest już gotowe, przyszedł czas na zapisanie go w formacie PDF. Aby to zrobić, kliknij w Plik – Pobierz – Plik PDF. Zapisz go w dowolnym miejscu. W celu podzielenia się e-bookiem z szerszą publicznością, możesz go wgrać na Dysk Google, skopiować link do udostępniania i podzielić się nim z innymi. 

Przekaż pałeczkę uczniom – niech stworzą swojego e-booka

Czy może być coś lepszego niż nauczyciel przygotowujący atrakcyjne materiały dla uczniów? Tak! Moment, gdy nauczyciel wyposaża uczniów w narzędzie i to oni stają się twórcami. Czemu by nie pokazać uczniom, jak stworzyć własnego e-booka w Prezentacjach Google? Jedynym ograniczeniem jest tylko twoja wyobraźnia.

Jaki masz pomysł na użycie tego pomysłu w swojej klasie? Podziel się swoimi pomysłami w komentarzu.

Zapisz się na mój newsletter i odbierz prezent!
10 pomysłów na wykorzystanie filmów w klasie