Współpraca na wirtualnej tablicy Jamboard

Tablica to jedno z podstawowych narzędzi na wyposażeniu każdej sali lekcyjnej. Kredowa, na flamastry, a teraz najczęściej interaktywna. Ta ostatnia swoją nazwą wnosi do klasy tak jakby powiew technologicznej innowacji, ale jej sama obecność niekoniecznie tę innowację oznacza. Szczególnie jeśli jest wyłącznie wykorzystywana w taki sam sposób, jak jej koleżanki z poprzedniej ery, do wyświetlania i prezentowania materiałów podczas wykładu nauczyciela. 

A co powiesz na to, aby to uczniowie przejęli kontrolę nad tablicą i stali się współtwórcami notatek? Przestali podchodzić pojedynczo do tablicy, a mogli coś zanotować ze swojej ławki, na dodatek wszyscy na raz! Cała klasa zobaczy wprowadzone zmiany na swoich urządzeniach oraz na tablicy interaktywnej, zostaną one zapisane automatycznie w chmurze i będą dostępne z dowolnego miejsca i o dowolnej porze. 

W ten sposób powstanie swego rodzaju wirtualny zeszyt, którego autorami są twoi uczniowie. Wtedy notatka przestaje być bezosobową masą liter i znaków, a wspólnym dziełem, które nabiera dla uczniów nowego znaczenia. 

Dzisiaj pokażę ci wirtualną tablicę, która daje takie możliwości, a mowa tutaj o Jamboard. Niezależnie czy pracujesz w trybie stacjonarnym czy zdalnym, zawsze znajdziesz zastosowanie dla Jamboard na swojej lekcji. Pokażę czym jest Jamboard, jak z niego korzystać i przedstawię kilka pomysłów na wykorzystanie tego narzędzia na lekcji.

Co to Jamboard?

Jamboard to darmowa, wirtualna tablica od Google, która jest jedną z podstawowych usług w pakiecie G Suite. Jest też dostępna aplikacja na system Android i iOS, która daje więcej możliwości niż wersja webowa. Wyjątkowość Jamboard polega na tym, że oprócz tradycyjnych funkcjonalności tablicy, umożliwia współpracę na tym samym pliku nawet 50 osobom na raz. Daje to wiele możliwości na wykorzystanie w klasie. Dzięki niej uczniowie mogą robić burzę mózgów, organizować materiały, pokazywać efekty swojej pracy, tworzyć ilustracje, mapy myśli, osie czasu, diagramy, notatki wizualnie i wiele innych. 

Zapisz się na mój newsletter i odbierz prezent!
10 pomysłów na wykorzystanie filmów w klasie

Jak używać Jamboard? 

Z Jamboard możesz:

 • pisać i rysować z użyciem 4 typów pisaków,
 • wstawiać karteczki wypełnione tekstem,
 • wyszukiwać grafiki w Google i wstawiać je na tablicę,
 • wybrać tło dla tablicy,
 • użyć lasera, do wskazania o czym mówisz,
 • wstawiać pliki ze swojego Dysku Google np. dokumenty i prezentacje (dostępne tylko w aplikacji),
 • użyć autorozpoznawania pisma ręcznego, kształtów oraz rysunków (dostępne tylko w aplikacji)
 • zrobić zdjęcie i wstawić je bezpośrednio na tablicę (dostępne tylko w aplikacji).

BONUSOWY TRIK: Póki co, nie można wstawiać filmów na Jamboard. Jednym ze sposobów na uatrakcyjnienie i ożywienie tablicy jest zainstalowanie rozszerzenia do przeglądarki Chrome – Giphy (do wstawiania gifów) oraz rozszerzenia Bitmoji (do wstawiania swojego awatara, jeśli go posiadasz).

Fantastyczne jest to, że możemy udostępnić taką tablicę naszym uczniom. O tym, jak to zrobić, pisałam w innym artykule (Udostępnianie plików na Dysku Google).

Zapraszając do współpracy dużą liczbę osób, należy pamiętać o dobrej organizacji pracy. Możemy np. przypisać jeden slajd do osoby lub grupy osób. Dając uprawnienia do edycji wielu użytkownikom, musisz mieć w tyle głowy, że jakieś dane możesz utracić. 

Jeżeli zależy ci, aby treści na tablicy nie zostały naruszone, możesz ograniczyć użytkownikom dostęp wyłącznie do wyświetlania w dowolnym momencie…ale w sumie jest  to sprzeczne z podstawowym użyciem takiej tablicy. Jeśli obawiasz się utraty danych, które wcześniej przygotowałeś, na wszelki wypadek możesz zrobić kopię takiego Jama i spać spokojnie.

Kilka pomysłów na użycie Jamboard na lekcji:

 • notowanie na obrazku, 
 • burza mózgów – mapa myśli, co uczniowie wiedzą na dany temat,
 • zebranie opinii grupy na dany temat,
 • podsumowanie zajęć, np. narysuj to, czego się dzisiaj nauczyłeś z lekcji,
 • słowniczki obrazkowe, z użyciem obrazków i gifów,
 • kreatywne notatki,
 • idealne narzędzie dla matematyków, ze względu na możliwość pisma ręcznego, znajdzie zastosowanie np. w zapisywaniu działań matematycznych.

Jamboard & Google Classroom

Jamboard jest zintegrowany z Dyskiem Google. W związku z tym możesz udostępnić uczniom tą wirtualną tablicę przez Google Classroom jako zadanie – projekt. Masz trzy możliwości: uczniowie mogą wyświetlać, wspólnie edytować plik lub wprowadzać zmiany indywidualnie poprzez utworzenie kopii dla każdego.

Jamboard to nie tylko wirtualna tablica, ale symbol nowego wymiaru współpracy na lekcji. Jeśli dążysz do aktywizacji swoich uczniów i wyzwolenia w nich ducha twórczości, to Jamboard na pewno znajdzie miejsce w twojej nauczycielskiej skrzynce z narzędziami.

A może już korzystasz z Jamboard? Czy masz jakieś pomysły na wykorzystanie tego narzędzia na lekcji? Podziel się nimi w komentarzu.

Zapisz się na mój newsletter i odbierz prezent!
10 pomysłów na wykorzystanie filmów w klasie