Grupowe notatki w Prezentacjach Google na lekcji online (+darmowy szablon)

Ucząc zdalnie, aby aktywizować uczniów najchętniej wybieram takie aktywności, które bazują na współpracy. W ten sposób uczniowie są aktywni, zaangażowani, współpracują w grupach, dyskutują, każdy może się wypowiedzieć. 

Jedną z moich ulubionych aktywności jest organizowanie grupowych dyskusji oraz równoczesne tworzenie wspólnej notatki. Jest ona podsumowaniem pracy grupy. Na jej podstawie mogę na bieżąco monitorować pracę wszystkich uczniów i udzielać informacji zwrotnej. Wypracowałam swój sposób na przeprowadzenie takiej aktywności i chciałabym się nim dzisiaj podzielić.

Do tworzenia wspólnych notatek z lekcji najczęściej sięgam po Prezentacje Google. Dlaczego? Po pierwsze mogę przypisać slajd dla każdego ucznia. Tekst nie przesuwa się pod wpływem zmian wprowadzanych przez innych, tak jak np. w Dokumentach Google. Dodatkowo widzę, kto wprowadził zmiany w pliku i w razie utraty danych mam dostęp do historii dokumentu i mogę coś przywrócić. A ostatni powód jest taki, że dzięki widokowi siatki widzę jak wszyscy pracują równocześnie.

Jak zorganizować pracę podczas tworzenia wspólnych notatek online?

  1. Przygotuj prezentację, w której będą pracować uczniowie lub wykorzystaj mój szablon. Pamiętaj, aby zachować oryginalną wersję Prezentacji, żeby móc ponownie wykorzystać szablon z innymi grupami. Jeśli pracujesz zdalnie, utwórz Pokoje, w których uczniowie będą mogli prowadzić dyskusję.
  2. Przydziel prawo do edycji pliku wybierając ‘Każda osoba z linkiem może edytować’ Jak to zrobić pisałam tutaj.
  3. Udostępnij link podczas wideolekcji, wysyłając go np: na czacie.
  4. Włącz widok siatki w Prezentacjach i monitoruj pracę uczniów.

Do tego typu aktywności można też z powodzeniem wykorzystać Dokumenty Google lub Jamboard, ale z powodów, które wymieniłam powyżej, ja decyduję się na Prezentacje Google.

Tutaj możesz pobrać darmowy szablon tej aktywności w Prezentacjach Google. Klikając w przycisk poniżej, automatycznie zostanie utworzona kopia pliku na twoim Dysku Google.

U mnie nowa era klasowych notatek rozkwita, szczególnie podczas lekcji online. Co myślisz o moim pomyśle?

Jeśli mój wpis okazał się być dla Ciebie przydatny, zostaw komentarz lub podaj ten artykuł innemu nauczycielowi:)

Zapisz się na mój newsletter i odbierz prezent!
10 pomysłów na wykorzystanie filmów w klasie