5 dodatków i rozszerzeń, które podkręcą twoją Prezentację Google

Prezentacje Google to mój codzienny towarzysz. Choć znamy się nie od dziś, to nadal zaskakuje mnie czymś nowym do zaoferowania. Prezentacja, jak sama nazwa sugeruje, służy do prezentowania, ale nie tylko. A już na pewno nie ta od Google. 

Podstawą narzędzi Google, w tym prezentacji, jest współpraca w czasie rzeczywistym i tworzenie doświadczenia, którego efektem końcowym będzie nauczenie się czegoś nowego. 

Prezentacja powinna być przede wszystkim atrakcyjna wizualnie oraz angażująca. Co mam konkretnie na myśli? Uczniowie powinni być jej częścią, a nie biernymi odbiorcami. To wszystko jest możliwe do osiągnięcia, z użyciem podstawowych funkcjonalności wewnątrz Prezentacji Google. 

A co jeśli powiem, że można jeszcze bardziej podkręcić Prezentacje Google? Można to zrobić, z użyciem dodatków i rozszerzeń, o których dzisiaj opowiem. Poniżej przedstawiam ranking pięciu dodatków, z których sama korzystam i polecam innym nauczycielom.

1. Pear Deck

Pear Deck to dodatek, który ożywi twoją Prezentacje Google. Nie bez powodu jest na pierwszej pozycji, zdecydowanie na to zasługuje. Dzięki Pear Deck uczniowie przestają być biernymi odbiorcami treści, a stają się aktywnymi uczestnikami lekcji.

Z Pear Deck, w trakcie tworzenia prezentacji możemy zaprojektować interaktywne slajdy. Takie, na których uczniowie będą mogli coś napisać, narysować, przesunąć, indywidualnie obejrzeć film, posłuchać audio. Dzięki interaktywnym slajdom, nauczyciel na bieżąco weryfikuje poziom zrozumienia uczniów. 

Podczas lekcji uczniowie dołączają do prezentacji za pomocą wygenerowanego przez nauczyciela kodu lub linku. Nauczyciel widzi w czasie rzeczywistym każdy ruch ucznia, może udzielić indywidualnej informacji zwrotnej. To tak jakbyśmy mogli zajrzeć do zeszytów naszych uczniów naraz, w jednym miejscu. W zależności od decyzji nauczyciela, uczeń może przejść samodzielnie, lub w trybie, kiedy to nauczyciel wyznacza, na którym slajdzie powinni znaleźć się w danym momencie.

2. Record to Slides

W Prezentacjach Google istnieje możliwość wstawienia filmu z Youtube albo Dysku Google. Są one widoczne i odtwarzane bezpośrednio na slajdzie, bez potrzeby przenoszenia się do innych miejsc. 

Ja wyznaję zasadę, że im więcej mojej twarzy na przygotowanych materiałach, tym lepiej (szczególnie teraz, podczas pracy zdalnej). Gdy przygotowuję lekcję w Prezentacjach, często nagrywam objaśnienia w formie wideo. Dotychczas nagrywałam je np. z użyciem Screencastify. 

Znalazłam jednak szybszy sposób na wstawienie własnych nagrań wideo na slajd, mianowicie z pomocą rozszerzenia do przeglądarki Google Chrome ‘Record to Slides’, które możesz pobrać tutaj. Dzięki niemu w szybki i łatwy sposób nagrasz swoją wypowiedź, instrukcje, komentarz. Wideo pojawi się na slajdzie, będzie dostępne dla uczniów od razu, bez konieczności szukania go na Dysku i udostępniania.

Po zainstalowaniu ‘Record to Slides’, rozszerzenie uruchamiamy z poziomu Prezentacji Google. Po lewej stronie od przycisku ‘Prezentuj’ powinna pojawić się niebieska kamera z plusem. Po kliknięciu na nią, uruchomi się system do nagrywania. W ustawieniach domyślnych nagrane wideo będzie widoczne dla wszystkich osób w domenie szkoły. Oczywiście można to zmienić, wybierając opcję ‘każdy’ albo ‘prywatne’, w zależności od tego, kto ma być odbiorcą.

3. Bitmoji

Jak tylko dowiedziałam się o awatarze Bitmoji, wiedziałam, że muszę go mieć. Pierwszy krok to zainstalowanie aplikacji Bitmoji na telefonie i stworzenie cyfrowej wersji siebie. Ten sam awatar, może być dostępny na komputerze i z łatwością wstawiany m.in do Prezentacji Google. Wystarczy pobrać rozszerzenie Bitmoji do przeglądarki Chrome.

Bardzo często ozdabiam materiały moim awatarem. Uważam, że dodają uroku i personalnego akcentu. Mam swoje szablony wirtualnej klasy, w których często umieszczam cel i plan wirtualnej lekcji. Poniżej możesz zobaczyć moją przykładową klasę bitmoji.

4. Icons for Slides & Docs

Kolejny dodatek, który może odmienić Prezentacje Google to Icons for Slides & Docs. Po zainstalowaniu tego dodatku, otrzymujemy dostęp do ponad 2,5 miliona darmowych ikon. Wszystkie są utrzymane w jednym stylu, estetyczne, nic tylko instalować i korzystać.

5. Poll everywhere

Przeprowadź ankietę w dowolnym momencie lekcji z Poll Everywhere for Google Slides.  Jest to kolejny dodatek pozwalający na zaangażowanie uczniów podczas lekcji. W Poll Everywhere możemy stworzyć:

  • pytania wielokrotnego wyboru, prawda/fałsz, pytania otwarte
  • chmury wyrazowe
  • quiz polegający na rywalizacji
  • rankingi
  • oznaczyć rzeczy na mapie/obrazku
  • odpowiedzieć na pytanie, a potem pozostali uczestnicy głosują na najlepszą odpowiedź i wiele innych.

Pytania zawsze są osadzone na slajdzie w Prezentacji Google. Uczniowie zapisują swoje odpowiedzi za pomocą wygenerowanego linku. Są one widoczne w czasie rzeczywistym w prezentacji. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Poll Everywhere, możesz obejrzeć ten tutorial.

Darmowa wersja Poll Everywhere pozwala na stworzenie nielimitowanej liczby pytań, w ankiecie może brać udział do 25 uczestników. Uważam, że te darmowe funkcjonalności są zupełnie wystarczające dla większości klas, co sprawia, że polecam to narzędzie.

Mogłabym wymieniać dalej ale czuję, że zabrakło mi już tchu. Czy napisałam o wszystkim? Oczywiście, że nie! Moja lista dodatków i rozszerzeń do Prezentacji jest dłuuuuuga, ale nie chciałam zalać cię trylionem pomysłów. Sama wyznaję zasadę mniej, a lepiej i niech tak właśnie będzie. Przedstawione przeze mnie dodatki to taka śmietanka, na resztę pomysłów pewnie kiedyś przyjdzie czas.

Zdaję sobie sprawę, że te dodatki sprawdzają się u mnie, ale ty możesz mieć zupełnie inną listę. W związku z tym, z chęcią przeczytam w komentarzach o twoich propozycjach na ulepszenie Prezentacji Google. Może w ten sposób zainspirujesz innego nauczyciela albo chociaż mnie?:)

Zapisz się na mój newsletter i odbierz prezent!
10 pomysłów na wykorzystanie filmów w klasie