Kartkówka inaczej – 5 narzędzi do tworzenia quizów

Już nie pamiętam, kiedy ostatnio przeprowadziłam w klasie tradycyjną, papierową kartkówkę. Zamiast tego na dobre zagościły u mnie różne formy quizów, które spełniają cel tradycyjnych kartkówek, czyli sprawdzają, w jakim stopniu uczniowie opanowali materiał. Są też sposobem na powtórzenie i utrwalenie materiału z lekcji. 

Oprócz tego, quizy stały się elementem klasowej rozrywki, współpracy lub rywalizacji. A ja lubię, kiedy nauka sprawia moim uczniom frajdę, bo właśnie wtedy najwięcej zostaje w ich głowach.

Dlaczego wymieniłam kartkówki na nowy, moim zdaniem lepszy model?

  • Na pewno oszczędność papieru, ale przede wszystkim czasu. Nie muszę sprawdzać ręcznie tryliarda kartkówek.
  • Natychmiastowa informacja zwrotna dla ucznia. Uczeń wie nad czym ma pracować tu i teraz.
  • Szczegółowe raporty z postępów ucznia, klasy. Statystyki dające obraz tego, co potrafią moi uczniowie. Wiem, czy mam zielone światło i mogę iść dalej, czy coś nas pokonało i musimy do czegoś wrócić. 
  • Uczniowie zazwyczaj nie zdają sobie sprawy, że sprawdzam ich postępy w nauce. Quizy często przybierają formę rozgrywki klasowej, która kojarzy się z czymś przyjemnym, a nie nudnym drylowaniem.

Teraz przejdźmy do meritum. Po  jakie narzędzia sięgam najczęściej? Wszystko zależy od celu lekcji. Poniżej przedstawię moją subiektywną listę, pięciu najlepszych narzędzi do przeprowadzania quizów na lekcji

1. Gimkit 

Prawdopodobnie wszyscy znamy Kahoot, ale Gimkit to nowy wymiar powtórek i rozrywki na lekcji. Powiedziałabym, że to taki Kahoot na sterydach. W Gimkit tworzymy zestawy pytań wielokrotnego wyboru lub z otwartą odpowiedzią. Następnie uruchamiamy jedną z wielu dostępnych rozgrywek i w formie gry uczniowie odpowiadają na pytania. O Gimkit pisałam już kilka razy.  Jeśli chcesz wiedzieć dlaczego jest to numer jeden w moim rankingu, przeczytaj ten artykuł: Jak sprawić aby uczniowie prosili o powtórki? Odmień swoje lekcje z Gimki

2. Blooket

Blooket to świeżynka wśród quizowych weteranów. Pojawił się niedawno, ale od razu przyciągnął moją uwagę. To  kolejne narzędzie, które wykorzystuje mechanizmy grywalizacji, zmieniając nudne powtórki, w emocjonującą rozgrywkę. Działa na podobnej zasadzie jak Gimkit. Tworzymy zestawy pytań i odpowiadamy grając w jedną z kilku gier. System generuje raporty z postępów uczniów.  Na obecną chwilę Blooket oferuje większość spośród funkcjonalności za darmo, dlatego tym bardziej polecam wypróbować to narzędzie.

3. Formularze Google

Klasyk, bez którego nie wyobrażam sobie mojej pracy. Formularze Google to proste w obsłudze narzędzie, które można wykorzystać do tworzenia testów i kartkówek.  Formularze nie tylko zbiorą odpowiedzi uczniów, ale również automatycznie je ocenią, po wcześniejszym wprowadzeniu klucza odpowiedzi. Oprócz sprawdzenia, możemy dodać komentarze do poprawnych i niepoprawnych odpowiedzi oraz wstawić linki do materiałów, które uczeń powinien utrwalić. Formularze Google to mój asystent, który zdecydowanie odciąża mnie podczas sprawdzania kartkówek oraz przekazywania informacji zwrotnej.

4. Quizlet live

Quizlet live to prosta rozgrywka grupowa na żywo. Zadaniem drużyny lub pojedynczego gracza jest dopasowanie fiszki, np.: słowa z definicją, w jak najkrótszym czasie, bo to decyduje o zwycięstwie.  W porównaniu do poprzedników na mojej liście, na Quizlet live nie ma fajerwerków, ale czasami takiego narzędzia właśnie potrzebuję.  Jeśli chcę skoncentrować się na jak największej ilości powtórzeń, w krótkim czasie, bez zbędnych rozpraszaczy, to sięgam po Quizlet live.

5. Quizizz

Moja ostatnia propozycja to niezastąpiony i raczej dobrze znany Quizizz.  Charakteryzuje się on tym, że uczniowie odpowiadają na różnego typu pytania indywidualnie, na swoim urządzeniu. Rozgrywka może mieć miejsce na żywo albo mieć formę zadania domowego, do wykonania o dowolnej porze. Cenię Quizizz za to, że generuje bardzo przejrzyste raporty o postępach ucznia i jest całkowicie darmowy.

Sporządzenie dobrego quizu bywa czasochłonne, ale takie quizy dodaję do swojej biblioteki z myślą o ponownym użyciu. Porządkuje je tematycznie, w przyszłości łatwo mogę wprowadzić drobne modyfikacje i wykorzystać quiz ponownie.  Dodatkowo bardzo często wykorzystuję zestawy przygotowane przez innych nauczycieli, oszczędzając sobie pracy.

Przedstawione przeze mnie narzędzia to perełki znalezione w tikowym gąszczu, sprawdzone i godne wypróbowania.  

Na koniec podzielę się ciekawym doświadczeniem z moich lekcji. Ostatnio ćwiczyłam z uczniami niezbyt porywający temat w języku angielskim, czyli czasowniki nieregularne. Sporo nowych słów, których po prostu trzeba nauczyć się na pamięć. Gimkit i Blooket ocaliły moje lekcje przed zagładą nudy, a uczniowie umawiali się po lekcji, żeby zagrać w ‘Trust No One’ na Gimkit  z moim zestawem czasowników nieregularnych.  To powinno być wystarczającą zachętą do sprawdzenia moich propozycji.

A Ty z czego korzystasz tworząc quizy? Daj znać w komentarzu.

Jeśli ten wpis był dla Ciebie przydatny, zostaw po sobie ślad, udostępnij lub poślij dalej innemu nauczycielowi. 

Zapisz się na mój newsletter i odbierz prezent!
10 pomysłów na wykorzystanie filmów w klasie