8 rozszerzeń do Google Chrome, które ułatwią nauczanie zdalne

Minął rok, odkąd po raz pierwszy zasiedliśmy przed komputerami i z dnia na dzień przeszliśmy na nauczanie zdalne. Nadal doskonale pamiętam ten moment, gdy zastanawiałam się, jak uruchomić swoją pierwszą wideorozmowę na Google Meet. Dzisiaj mogę powiedzieć, że doszłam do perfekcji z obsługą podstawowych narzędzi i stale poszukuję nowych. 

W tym wpisie podzielę się zestawem rozszerzeń do przeglądarki Google Chrome, które usprawnią twoją pracę. Osobiście korzystam z nich codziennie i zachęcam cię do wypróbowania, czy sprawdzą się również u ciebie.

Co to jest rozszerzenie i jak je zainstalować?

1. Mote

Dzięki Mote możesz szybko i łatwo przekazywać uczniowi komentarz w formie ustnej. Wystarczy kliknąć w ikonkę Mote i rozpocznie się nagrywanie. Po jego zakończeniu zostanie wygenerowany link do pliku audio. W sytuacji, gdy korzystasz z Dokumentów, Prezentacji lub Google Classroom, w okienku komentarza od razu pojawi się ikonka Mote. Jeśli uczniowie mają zainstalowane rozszerzenie na swoim koncie, mogą odsłuchać nagranie np.: bezpośrednio w Dokumencie Google, bez potrzeby otwierania linku w nowej karcie. W darmowej wersji nagranie może trwać maksymalnie 30 sekund.

Odkąd zaczęłam stosować Mote, zdecydowanie wzrósł poziom mojej produktywności, a informacja zwrotna dla ucznia stała się bardziej personalna. Znacznie łatwiej i szybciej jest mi coś powiedzieć, niż napisać. Taki ustny komentarz, jest bardziej osobisty, bo głos to emocje, intonacja, a przede wszystkim kojarzy się nam z daną osobą. Myślę, że taki feedback lepiej trafia do ucznia.

2. Kami

Kami to rozszerzenie umożliwiające notowanie na pliku PDF.  Po takim dokumencie można pisać, rysować, zakreślać, komentować i to tylko podstawowe funkcjonalności. Wszystkie nanoszone zmiany są widoczne w czasie rzeczywistym. Lubię Kami szczególnie za to, że integruje się z Google Classroom. Z łatwością mogę utworzyć projekt, z indywidualną kopią pliku dla każdego ucznia i monitorować pracę w panelu Google Classroom. Wersja płatna Kami daje niesamowite możliwości, ale podstawowa również daje radę. Instalując Kami otrzymasz wersję premium na 90 dni.

3. Screencastify

Screencastify to rozszerzenie, dzięki któremu mogę szybko nagrać ekran w towarzystwie mojej twarzy lub bez, w zależności od potrzeb. Często sięgam po Screencastify, gdy potrzebuję nagrać jakieś instrukcje do zadań lub chcę wytłumaczyć zagadnienia z lekcji. Łatwość z jaką mogę nagrać film i to jak w mgnieniu oka mogę udostępnić nagranie sprawia, że nie rozstaję się z tym rozszerzeniem na lekcjach online. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj Nagrywanie ekranu ze Screencastify.

4. Bitmoji

Ucząc online tworzę bardzo dużo swoich autorskich materiałów. Staram się dbać o ich estetykę, spójność i atrakcyjność. Nic tak nie upiększa i nie nadaje personalnego akcentu, jak mój awatar Bitmoji. Jak skorzystać z tego rozszerzenia? Najpierw zainstaluj na telefonie aplikację Bitmoji i stwórz cyfrową wersję siebie. Następnie pobierz rozszerzenie do Google Chrome. Klikając w ikonkę Bitmoji, wybierz jeden z dostępnych wariantów swojego Bitmoji i możesz zaczynać ozdabiać materiały do lekcji.

5. Tab Resize

Na lekcji zdalnej zawsze mam uruchomiony Google Meet oraz mnóstwo zakładek, w których monitoruję pracę uczniów. Dwa ekrany są idealnym rozwiązaniem, aby widzieć swoją prezentację oraz uczniów. Jeśli jednak pracujesz na jednym urządzeniu z pomocą przychodzi Tab Resize. To rozszerzenie, które za jednym kliknięciem umożliwia podzielenie ekranu na kilka części. Dzięki niemu zobaczysz kilka okien przeglądarki równocześnie.

6. Giphy

Giphy to kolejne rozszerzenie, które przyspiesza mi tworzenie ciekawych wizualnie materiałów do lekcji. Uważam, że obrazy łatwiej przemawiają do wyobraźni uczniów i przyciągają ich uwagę. Giphy to baza ruchomych obrazków, gifów, które z łatwością mogę przeciągnąć do materiałów do lekcji. Bardzo często wstawiam je, żeby ożywić Jamboard lub do Prezentacji Google.

7. GoFullPage

Zdarza się, że na swoich lekcjach chcę wykorzystać fragmenty artykułów i zapisać je w formie obrazu lub pliku pdf. Czasami są to dłuższe fragmenty i robienie kilku zrzutów ekranu i sklejenie ich w jedną całość robi się problematyczne. Rozszerzenie GoFullPage umożliwia zrobienie zrzutu ekranu całej strony i wygenerowanie tej treści w formie pliku pdf. Nie raz oszczędziło mi sporo czasu.

8. Custom Cursor

Lekcje online to często walka o uwagę uczniów. Tutaj z pomocą przychodzi mi Custom Cursor, czyli spersonalizowany kursor myszy, który może przybrać dowolną formę, nawet postaci z bajki. Gdy chcę przekierować uwagę uczniów na jakąś ważną rzecz, którą prezentuję, z Custom Cursor jest mi łatwiej.

Moja lista rozszerzeń jest znacznie dłuższa. Jednak te, zaprezentowane w tym wpisie,  wykorzystuję najczęściej ucząc zdalnie. Liczę, że usprawnią oraz urozmaicą również twoją pracę online.

Korzystasz z rozszerzeń? Masz swoich ulubieńców? Podziel się nimi w komentarzu.

Zapisz się na mój newsletter i odbierz prezent!
10 pomysłów na wykorzystanie filmów w klasie