12 wartościowych stron dla uczniów, na wypełnienie wolnego czasu w klasie

“Proszę Pani skończyłem, co mam teraz robić?” To częste pytanie, które dostaję w klasie. Z myślą o takich sytuacjach mam zawsze w zanadrzu jakieś aktywności do zaproponowania. Często tworzę tematyczne kolekcje materiałów i udostępniam uczniom.

Takie zestawy materiałów są nieocenioną pomocą, a czasami jedyną deską ratunku w przypadku spontanicznego zastępstwa. W sytuacjach, gdy mam tak zwaną luźniejszą lekcje albo zastępstwo, lubię dać uczniom wybór, ale staram się ich nakierować na wartościowe materiały. 

Mam ten komfort, że w mojej szkole mamy zasadę BYOD (o której pisałam w tym artykule)  Oznacza to, że moi uczniowie codziennie przynoszą swój własny sprzęt i mamy na czym pracować.  

W związku z tym najczęściej takie dodatkowe materiały udostępniam w wersji cyfrowej. Uczniowie mają do nich dostęp na Google Classroom i wystarczy jedno hasło, żeby przenieśli się we właściwe miejsce.

Dzisiaj pokaże ci listę dwunastu miejsc w sieci, gdzie uczniowie mogą się uczyć i równocześnie świetnie bawić. W tym wpisie podzielę się również moją kolekcją na Wakalet, gdzie znajdziesz wszystkie linki wspomnianych poniżej stron, gotowe do udostępnienia uczniom. 

Uczę angielskiego ale skomponowałam taką listę stron, aby każdy przedmiotowiec mógł znaleźć coś dla siebie.

Wartościowe miejsca w sieci – idealny zestaw na luźne lekcje, zastępstwa lub dla uczniów kończących wcześniej pracę

1. Google Arts and Culture

Google Arts and Culture to strona, która oferuje ciekawe i kreatywne aktywności ze sztuką, kulturą i nauką w tle. To fascynujące eksperymenty, gry, wirtualne spacery po muzeach i galeriach sztuki pokazujące artystów, techniki w malarstwie, nurty w sztuce, wydarzenia i postacie historyczne. Istny raj umożliwiający obcowanie ze sztuką i to bez wychodzenia z domu.

2. Wędrówki po mapach Google

Podróże po całym świecie bez ruszania się z miejsca? Z technologią jest to możliwe. Google umożliwia wędrówki po mapach, pokazując z bliska najdalsze zakątki świata i dostarczając bardzo realistycznych doznań. Można poczuć jakbyśmy naprawdę byli w tym miejscu.  

3. Radio Garden

W dosłownym tłumaczeniu to radiowy ogród i ta nazwa doskonale oddaje funkcję tej strony. Radio Garden to mapa świata z małymi punkcikami oznaczającymi stacje radiowe. Za kliknięciem myszki możemy posłuchać muzyki, audycji radiowych, wiadomości w różnych językach, nawet z najdalszych zakątków świata.

Zapisz się na mój newsletter i odbierz prezent!
10 pomysłów na wykorzystanie filmów w klasie

4. City Guesser

City Guesser przeniesie cię do różnych miast na świecie. Możesz wybrać miasta według różnych kategorii np.: z konkretnych państw lub kontynentów. Zobaczysz wideo, które imituje spacer po mieście. Twoim zadaniem będzie odgadnięcie nazwy miasta i wskazanie go na mapie. 

5. Quick draw it

Kolejną porcję rozrywki i równoczesną możliwość ćwiczenia języka dostarczy strona stworzona przez Google – Quick draw it. Jak sama nazwa wskazuje głównym zadaniem użytkownika jest narysowanie dwudziestu losowo wybranych słów. Sztuczna inteligencja analizuje na bieżąco rysunek i lektor komentuje to, co widzi. Zadanie zostaje zaliczone, gdy narysowany przedmiot przypomina konkretne słowo. Mamy do dyspozycji kilka wariantów językowych w tym angielski, niemiecki, hiszpański  i wiele innych. 

6. Nauka to lubię

To kanał prowadzony przez Tomasza Rożka, fizyka, który od wielu lat zajmuje się popularyzacją nauki w Polsce. Jest to baza wartościowych filmów, przedstawiająca naukę w przystępny sposób.

7. Nauka to lubię Junior 

Kolejny popularnonaukowy kanał prowadzony przez Tomasza Rożka, ale tym razem dedykowany dzieciom. Znajdziecie na nim materiały naukowe, edukacyjne, ciekawostki, eksperymenty przeznaczone dla kilkulatków. 

8. Duolingo

Duolingo to darmowa aplikacja do nauki języków obcych. Ćwiczenia są dostosowane do poziomu językowego i wspierają ucznia w doskonaleniu umiejętności.

9. LyricsTraining

Muzyka jest ważną częścią życia uczniów i zdecydowanie kojarzy się z czymś przyjemnym i relaksującym. Z Lyrics Training uczniowie mogą posłuchać swoich ulubionych kawałków i poćwiczyć języki obce, poprzez wpisywanie brakujących fraz piosenek na różnych poziomach zaawansowania.

10. TedEd

TedEd jest przepełniony krótkimi filmami o różnej tematyce, których celem jest zaszczepienie w uczniach ciekawości świata i chęci odkrywania. Baza materiałów wideo może posłużyć jako idealny grunt to klasowych dyskusji.

11. Free Rice

Ucząc się języków możemy pomagać głodującym ludziom na świecie. Na stronie Free Rice uczniowie dostaną dowolne słowo w języku angielskim, ich zadaniem będzie wybranie synonimu. Poprawna odpowiedź to ziarenko ryżu, które strona przekaże dla głodujących ludzi na świecie. Moi uczniowie, bardzo przejęli się tą sprawą i zbierają ryż nawet po szkole:D

12. BeanBeanBean

BeanBeanBean działa bardzo podobnie jak Free Rice z tym, że każda poprawna odpowiedź to wirtualne ziarenko grochu, które później jest zmieniane w pieniądze i przekazywane organizacjom charytatywnym. Dodatkowa motywacja do nauki języka.

Tak jak obiecałam dzielę się moją kolekcją linków do wyżej wymienionych stron. Wystarczy, że udostępnisz ten link uczniom i możecie działać.

Podsumowując, uważam, że wskazywanie uczniom wartościowych miejsc w sieci i dawanie im przestrzeni do odkrywania oraz wyboru tego, co ich obecnie interesuje, powoduje, że w klasie dzieje się magia. Rodzi się ciekawość, entuzjazm, odkrywamy wspólne zainteresowania. 

Ja np. w trakcie takich luźnych zajęć dowiedziałam się, że jedna z uczennic prowadzi sekretny kanał na Youtube, gdzie ćwiczy angielski tworząc animowane historie z postaciami z NingaGo. 

Czy podobał ci się ten wpis? Co powiesz na kolejną porcję inspiracji, gdzie wskażę inne ciekawe miejsca w sieci dla uczniów? Daj znać w komentarzu.

Zapisz się na mój newsletter i odbierz prezent!
10 pomysłów na wykorzystanie filmów w klasie