Jak zostać Certyfikowanym Edukatorem Google?

Jest wczesny, wakacyjny poranek, a ja leniwie leżę na sofie popijając świeżo zaparzoną herbatę. Są wakacje, czyli czas, kiedy teoretycznie mogłabym spać do 10, ale mój biologiczny zegar nie zapomniał jeszcze o szkolnym rytmie i skoro świt sugeruje, że pora zwlec się z łóżka.

Nagle czuję, jak po moim nadgarstku rozchodzą się wibracje i mój smartwatch próbuje coś zakomunikować. Zerkam i dostrzegam wyczekiwaną wiadomość od Google. Nerwowo sięgam po laptop, otwieram wiadomość i z duszą na ramieniu odczytuje komunikat:

Gratulacje! Zdałaś certyfikowany egzamin na Edukatorkę Google na pierwszym poziomie!

Już kolejnego dnia podzieliłam się tą wiadomością z moją społecznością na Instagramie i zostałam zalana falą pytań o egzamin. Postanowiłam więc, że zgromadzę całą swoją wiedzę i doświadczenia w jednym wpisie, aby zainspirować innych nauczycieli_lki do zapoznania się i być może zdania Egzaminu Google dla Nauczycieli.

O możliwościach, czyli jakie Certyfikaty Google można zdobyć?

Certyfikaty Google

Google przewiduje kilka ścieżek rozwoju dla nauczycieli. Mają one na celu wsparcie we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań w edukacji. Zaznaczę na początku, że wszystkie kursy i egzaminy odbywają się w języku angielskim. Można ubiegać się o certyfikat na czterech poziomach zaawansowania.

Certyfikowany Edukator Google – poziom 1

Dedykowany dla nauczycieli, ale w sumie każdy może przystąpić do egzaminu. Ten certyfikat potwierdza średnie zaawansowanie w obsłudze narzędzi Google w edukacji.

Certyfikowany Edukator Google – poziom 2

To kolejny poziom wtajemniczenia, dedykowany dla nauczycieli, ale znowu, podejść do niego może każdy. Certyfikat na drugim poziomie potwierdza, że nauczyciel posiada zaawansowane umiejętności w zakresie wykorzystania narzędzi Google w klasie.

Certyfikowany Trener Google

Chcąc ubiegać się o ten certyfikat, należy posiadać dwa wcześniejsze (Certyfikowany Edukator Google 1 i 2). Certyfikat daje uprawnienia do szkolenia innych nauczycieli.

Certyfikowany Innowator Google

Ten tytuł wędruje do osób, które wykażą się innowacyjnym podejściem do edukacji oraz potrafią wykorzystać narzędzia Google w twórczy, innowacyjny i dotychczas nieznany sposób. Jest to najwyższy i najtrudniejszy do zdobycia certyfikat.

Co to jest Certyfikowany Egzamin dla Edukatorów Google – poziom 1?

Tak jak już wspomniałam ten egzamin przewidziany jest dla nauczycieli. Nie ma żadnych ograniczeń i przystąpić do niego może każdy.

Najważniejsze, techniczne informacje o egzaminie:

 • egzamin odbywa się online, w języku angielskim;
 • forma: ok. 20 pytań wielokrotnego wyboru lub na dopasowywanie oraz ok. 11 scenariuszy zadań z mniejszymi podzadaniami do wykonania. Polegają one na wykonaniu praktycznych zadań z użyciem konkretnych narzędzi Google;
 • aby zdać egzamin należy uzyskać wynik co najmniej 80%; 
 • koszt: 10$;
 • czas trwania 180 min.;
 • ważność certyfikatu: 3 lata, po tym czasie należy przystąpić do egzaminu ponownie.

Co sprawdza egzamin?

Egzamin na Edukatora Google na poziomie pierwszym sprawdza, czy potrafisz obsługiwać podstawowe narzędzia z pakietu Google Workspace na średnim poziomie zaawansowania.

Sprawdza wiedzę ze znajomości narzędzi takich jak: Dokumenty, Prezentacje, Dysk, Google Classroom, Formularze, Arkusze, Kalendarz, Gmail, Rysunki, Witryny, Meet, Czat, Listy Zadań, Keep, Mapy, Grupy, Youtube, Google Earth, Chrome, Wyszukiwarka Google. Dodatkowo znajduje się tam dział dotyczący Cyfrowego Obywatelstwa (Digital Citizenship), czyli zasad bezpiecznego korzystania z internetu.

Jak przygotować się do egzaminu?

Jeśli codziennie wykorzystujesz Google Workspace do pracy w szkole, jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że posiadasz większość umiejętności, które testuje egzamin. Aby dobrze przygotować się do egzaminu warto, ale nie trzeba, przejść przez darmowy kurs od Google – Google Fundamentals Training. Cały kurs to 13 modułów, średnio zajmuje on 15 godzin. Ja przerobiłam ten kurs, skrupulatnie wykonywałam zadania i przyznaję, że bez niego mogłabym nie poradzić sobie na egzaminie. 

Podobało mi się to, że w kursie chodziło bardziej o to, jak zintegrować technologię w klasie, jak wykorzystywać ją efektywnie, a nie stricte o samą obsługę narzędzi. W trakcie kursu często były przywoływane wypowiedzi innych nauczycieli, którzy opowiadali, jak stosują różne techniki i narzędzia w klasie.  Wielokrotnie doznawałam olśnienia i notowałam te pomysły, aby móc zastosować je w mojej klasie.

Po kursie od Google miałam w głowie obraz tego, co mnie czeka, ale postanowiłam jeszcze upewnić się, czy na pewno posiadam wszystkie wymagane na egzaminie umiejętności. Pomogła mi w tym checklista stworzona przez Erica Curta i tutaj zostawiam do niej link.

Jakie są korzyści z przystąpienia do Egzaminu na Edukatora Google?

 • zyskujesz pewność i płynność w obsłudze narzędzi Google oraz cyfrowych strategiach uczenia;
 • uczysz się jak zbierać, przechowywać informacje i jak ulepszyć informację zwrotną dla uczniów;
 • poznajesz techniki, jak stworzyć środowisko wspierające uczenie się, twórczą pracę i kreatywność;
 • poznajesz nowe zastosowania narzędzi Google, dzięki czemu zwiększasz swoją wydajność i oszczędzasz czas;
 • możesz się sprawdzić, zweryfikować swoje umiejętności;
 • dowiadujesz się jak zwiększyć cyfrowe bezpieczeństwo w klasie; 
 • robisz krok w kierunku klasy bez papieru;
 • rozwijasz swój nauczycielski warsztat;
 • otrzymujesz certyfikat i dołączasz do Społeczności Edukatorów Google.

Co zrobić, aby przystąpić do egzaminu?

Przystąpienie do egzaminu poprzedza etap rejestracji. Wszystkie informacje oraz kroki, które należy wykonać znajdziesz tutaj.

Mój certyfikat Edukatorki Google na poziomie pierwszym

Stanie się Certyfikowaną Edukatorką Google dodało mi zdecydowanie wiary w swoje umiejętności oraz uzbroiło w masę nowych pomysłów na wykorzystanie narzędzi Google w klasie. Był to jeden z najbardziej rozwojowych kursów, do którego przystąpiłam i bardzo polecam go każdemu nauczycielowi_lce.

Zastanawiasz się nad przystąpieniem do Egzaminu na Edukatora Google? Masz dodatkowe pytania? Zadaj je w komentarzu, chętnie odpowiem. 

Zapisz się na mój newsletter i odbierz prezent!
10 pomysłów na wykorzystanie filmów w klasie