Komentarze i notatki głosowe z Mote, czyli jak przyspieszyć i spersonalizować informację zwrotną dla ucznia

Uczenie innych to nieustanny proces projektowania drogi do celu, jakim jest zdobycie konkretnej wiedzy, czy też umiejętności. Podczas takiej edukacyjnej podróży nauczyciel jako przewodnik nawiguje ucznia, dzieląc się instrukcjami oraz informacją zwrotną. Im częstsze i bardziej spersonalizowane wskazówki, tym i prawdopodobieństwo osiągnięcia zamierzonych celów jest wyższe. 

Choć feedback na żywo ma nieocenioną wartość, to niestety czasami w ciągu 45 minut brakuje na niego czasu. Dodatkowo słowa bywają ulotne i zdarza się, że wlatują uczniom jednym uchem po to, aby za moment ulotnić się drugim.

Jak skutecznie przekazać ważne instrukcje albo personalną informację zwrotną wszystkim uczniom w klasie? Odpowiedź na to pytanie to: nagrywaj notatki i komentarze głosowe z Mote.

Dlaczego komentarze głosowe mają moc?

  • nagrywasz je raz, a uczniowie mogą je wielokrotnie odsłuchać według swoich potrzeb;
  • ustny komentarz brzmi bardzo personalnie;
  • jeśli twoi uczniowie jeszcze nie czytają, albo mają jakieś dysfunkcje, przekaz informacji w formie audio może być odpowiedzią na ich potrzeby;
  • pracujesz efektywniej. Nagrywanie zajmuje mniej czasu niż pisanie (sprawdziłam to na sobie).

Co to jest Mote?

Mote to rozszerzenie do przeglądarki Google Chrome umożliwiające nagrywanie krótkich komentarzy głosowych. W wersji bezpłatnej możemy nagrywać nieograniczoną ilość wiadomości głosowych do 30 sekund na dowolnej stronie (wtedy Mote wygeneruje link do nagrania) lub w sześciu narzędziach Google, które są zintegrowane z Mote. Mowa o:

  • Dokumentach Google
  • Prezentacjach Google
  • Google Classroom
  • Formularzach Google
  • Arkuszach Google
  • poczcie Gmail

W wersji płatnej (39$ rocznie) czas nagrywania wydłuża się do 1:30 min. i zyskujemy dodatkowe funkcjonalności takie jak: tworzenie własnej biblioteki komentarzy.

Pierwsze kroki z Mote

Aby uruchomić Mote pobierz rozszerzenie tutaj. Po tym jak dodasz Mote do swojej przeglądarki Google Chrome, w górnym pasku pojawi się fioletowa ikonka z literką “M”. Wystarczy na nią kliknąć, aby rozpocząć nagrywanie. Jeśli nie widzisz na pasku przeglądarki ikonki Mote, kliknij w trzy kropeczki w prawym górnym rogu, następnie: Więcej narzędzi – Rozszerzenia. Odszukaj Mote i przypnij go do paska przeglądarki.

Czy uczniowie też muszą zainstalować Mote, żeby móc odsłuchać komentarze?

Uczniowie nie muszą instalować tego rozszerzenia. Będą mieli dostęp do wszystkich nagrań z tym, że zostaną one wyświetlone jako linki, które będą otwierały się w osobnym oknie przeglądarki. Dla lepszego komfortu użytkowania Mote, ja proszę swoich uczniów o zainstalowanie tego rozszerzenia. Dzięki temu uczniowie z łatwością mogą odsłuchać nagrania będąc np. w Dokumencie Google, bez konieczności przełączania się między różnymi zakładkami.

Mote w praktyce: gdzie można go użyć?

Na dowolnej stronie

Po dodaniu Mote do swojej przeglądarki Google Chrome wystarczy kliknąć na ikonkę rozszerzenia, aby rozpocząć się nagrywanie. Następnie, aby podzielić się ustnym komentarzem udostępniamy uczniom wygenerowany link.

Dokumenty Google

Mój ulubiony duet jeśli chodzi o narzędzia to właśnie Mote i Dokumenty Google. Moi uczniowie bardzo często pracują w Dokumentach ze względu na to, że mogę monitorować ich postęp i z łatwością przekazywać informację zwrotną.  Z Mote jestem w stanie jeszcze szybciej i efektywniej dzielić się wskazówkami do prac pisemnych, bo nagrywanie zajmuje mi mniej czasu niż pisanie. Polecam wypróbować każdemu. 

Prezentacje Google

W Prezentacjach Google można wykorzystywać Mote na dwa sposoby. Podobnie jak w Dokumentach można dodać komentarz w formie audio lub nagrywać notatki głosowe gotowe do odsłuchania bezpośrednio na slajdzie. Bardzo często w ten sposób dzielę się z uczniami instrukcjami do zadań. 

Google Classroom

Mote jest również zintegrowany z Google Classroom. Dzięki temu zarówno w okienku, gdzie wpisujemy instrukcje do projektów, treść ogłoszenia w Strumieniu i w okienkach komentarzy pojawia się ikonka Mote, co umożliwia ekspresowe podzielenie się komentarzem ustnym.

Formularze Google 

Formularze do kolejne miejsce, gdzie od razu możemy nagrać komentarz głosowy z Mote. Mogą to być instrukcje do pytań, poleceń. Jeśli pracujemy z uczniami, którzy jeszcze nie czytają dobrze albo mają jakieś dysfunkcje, instrukcje w formie audio mogą być odpowiedzią na ich potrzeby.

Poczta Gmail

Wysyłanie maili do rodziców i uczniów codziennie stanowią stały punkt na mojej liście zadań. Aby usprawnić komunikację zdarza się, że nagrywam krótkie wiadomości głosowe, dzięki czemu kolejne kilka minut zostaje w mojej kieszeni. 

Arkusze Google

Ostatnie miejsce, gdzie można nagrywać komentarze z Mote to Arkusze Google. Działa to podobnie jak w Dokumentach i Prezentacjach, czyli możemy dodawać komentarze w formie audio.

Pokazałam ci jak wiele możesz zrobić z Mote w klasie. Argumentów jest tak wiele, że mam nadzieję, że dasz szansę temu narzędziu. Liczę, że z Mote usprawnisz przekazywanie informacji zwrotnej dla uczniów i zaoszczędzisz trochę czasu.

Jak wykorzystasz Mote w swojej klasie?

Zapisz się na mój newsletter i odbierz prezent!
10 pomysłów na wykorzystanie filmów w klasie