
Wdrażając nowe, cyfrowe rozwiązania w klasie, czasami próbuję zaadaptować wybrane ćwiczenia z książki, albo z kartki papieru. Tekst zawarty w takich zadaniach zazwyczaj ma formę obrazu. Można go przepisać do dowolnego edytora tekstu, ale po co marnować czas, skoro istnieje szybsze rozwiązanie? W tym wpisie, pokażę ci dwa sposoby, jak zamienić tekst z obrazu w wersję cyfrową.
SPOSÓB NR 1: Google Lens
- Pobierz aplikację mobilną Google Lens.
- Odszukaj opcję „tekst”, skieruj kamerę aparatu w kierunku dowolnego obrazu.
- System sczyta tekst, zaznacz wybraną część.
- Skopiuj tekst i wklej np. do aplikacji mobilnej Dokumentu Google albo innego narzędzia, które zapisuje dane w chmurze. Dzięki temu uzyskasz dostęp do cyfrowej wersji tekstu na telefonie i komputerze. Dalej możesz z nim zrobić, co tylko zechcesz.
SPOSÓB NR 2: Na Dysku Google
- Zrób zdjęcie wybranemu fragmentowi tekstu lub zrzut ekranu i prześlij go na Dysk Google.
- Odszukaj ten obraz na Dysku, kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję “Otwórz Dokumenty Google”.
Tekst z obrazka zmieni się w wersję cyfrową, którą możesz edytować.

Warto zaznaczyć, że w przypadku obu rozwiązań możemy zrobić zdjęcie tekstu napisanego ręcznie i on również zostanie przetworzony na wersję cyfrową. Nie będzie jednak idealny, bardzo dużo zależy od charakteru pisma i najprawdopodobniej zaistnieje potrzeba poprawy niektórych wyrazów.
Moment, w którym odkryłam możliwość przenoszenia tekstów z obrazu był dla mnie wielkim odkryciem. Często wykorzystuję go do przenoszenia pytań na czytanie i słuchanie ze zrozumieniem do różnych aplikacji, aby tworzyć interaktywne quizy np.: do Formularzy Google. Dzięki temu uczniowie zaraz po wykonaniu ćwiczenia mogą otrzymać informację zwrotną, a ja nie muszę sprawdzać każdego ćwiczenia ręcznie.
Czy znałeś/łaś? ten sposób? Jak wykorzystasz go w klasie?